دانشگاه علوم پزشکی ایران
Iran University of Medical Sciences

ایسلند : نسل کشی در سکوت؛ ارتش پنهان آنتی ۴۷

 | تاریخ ارسال: ۱۳۹۸/۱۱/۱۶ | 

مقاله اخیر دکتر آزاده عباس زاده در روزنامه Tehran Times 

به این اعداد و رای ها، نگاه کنید : "با ۴۸ رای موافق، ۸ رای ممتنع و صفر رای مخالف، به تصویب رسید." ؛ پس از شمارش آرا و تصویب این قطعنامه که قطعنامه ۲۱۷ سازمان ملل متحد محسوب میشود، اسمش را گذاشتند : " اعلامیه ی جهانی حقوق بشر ".
کشور "ایسلند" به عنوان موافق، زیر " اعلامیه ی جهانی حقوق بشر " را در سال ۱۹۴۸ امضا کرد؛ از آن امضا حدود هفتاد سال گذشته و امروزه از ایسلند به عنوان تنها کشور جهان که افراد سندروم داون را به صورت صد در صد ریشه کن کرده است، نام برده می شود.آیا ریشه کن کردن افراد سندروم داون که بخشی از جامعه هستند ، با " نسل کشی "، منافاتی دارد؟ آیا ایسلند زمانی که اعلامیه ی جهانی حقوق بشر را به عنوان موافق امضا کرد، ماده ی یکم را نخوانده بود ؟
:arrow_backward:-- ماده ی یکم از " اعلامیه ی جهانی حقوق بشر " :
" ....تمام افراد بشر، آزاد زاده شده و در حرمت و حقوق، با هم برابرند و باید با همدیگر عادلانه رفتار کنند و ...."
 امروزه، ایسلند جلوی زایش آزادانه ی افراد را می گیرد؛ جلوی زاده شدن افراد متفاوت به لحاظ کروموزومی در ایسلند گرفته می شود. ایسلند بر اساس پروتکل های مصوب و سیاست گذاری های بهداشتی خود، در مساحت کشور خود و بر اساس قوانین وضع شده ی خود، به ریشه کن کردن و نسل کشی دسته جمعی افراد سندروم داون پرداخته است.

:arrow_backward:-- در بخشی از ماده سوم "اعلامیه ی جهانی حقوق بشر "، آمده است : " ....و هر فردی شایسته است برای زندگی و زندگی حق اوست و.... ".
ایسلند، افراد سندروم داون را سزاوار " زندگی " ندانسته است.آیا میدانید که از سال ۲۰۱۵، هیچ فرد سندروم داون ای در ایسلند به دنیا نیامده است؟ ( به جز دو مورد که پاسخ تست های غربالگری بارداری مادر، اشتباه بود وبه آنها اعلان شد که جنین شان سندروم داون نیست).

رفتار ایسلند در قبال افراد سندروم داون، سالها قبل در تاریخ و در زمان حکومت هیتلر انجام شده است. هیتلر، فرمانده عملیاتی به اسم پروژه " T4 " بود که از آن پروژه به عنوان " بزرگترین قتل عام افراد معلول و مبتلایان به فلج مغزی و انواع بیماران اعصاب و روان، یاد میشود و بر طبق آمار حدود دویست هزار نفر از مبتلایان فوق الذکر، در عملیات T4, کشته شدند؛ به این صورت که شش کشتارگاه با گاز وجود داشت که قربانیان، چند ساعت پس از ورود، در اتاق های گاز و تحت استنشاق گاز منواکسید کربن، جان خود را از دست می دادند. بر روی یکی از معروف ترین پوسترهای مربوط به این عملیات نوشته شده بود :
" ۶۰ هزار مارک. این خرجی است که یک فرد مبتلا به بیماری ژنتیکی در مدت زمان زندگی خود روی دست جامعه می گذارد؛ شهروند محترم این پول شما هم هست ".
و اما اکنون، ریشه کن کردن صد درصدی افراد سندروم داون در ایسلند، ماهیت فکری نزدیکی با پروژه T4 دارد و در بطن خود به دنبال یک " اصلاح نژادی " ست که این اصلاح نژادی، برداشتی بسیار سطحی از مقوله ی وراثت انسان است .
از سقط صد درصدی جنین های سندروم داون در ایسلند و نسل کشی افراد سندروم داون ۴۷ کروموزومی، که البته به روشی کاملا هوشمندانه و فاقد خشونت در ظاهر، اما در بطن حاوی بربریسم فکری میباشد، میتوان برداشت کرد که تصمیم گیرندگان در ایسلند، افراد سندروم داون را به منزله ی مشکلی لاینحل ، بار اضافی ای که مانده است روی دست جامعه و به صورت کلی قشری فاقد فایده قلمداد می کنند؛ بنا براین نبود آنها، ارجح بر بودنشان است و همراه با علت هایی متناظر از ایندست، کمر به همت سقط صد در صدی جنین های سندروم داون بستند.سوال مهمی در اینجا پیش می آید :

" بر اساس کدام مستندات بیولوژیکی و علمی و تحت چه عنوان،صد در صد زندگی جنین های سندروم داون در ایسلند به سقط میرسد ؟ چرا حتی به یکی از این جنین ها، فرصت تجربه ی زندگی داده نمی شود؟ تحت چه نوع سیاست گذاری ای در بیمارستان های ایسلند و تحت چگونه مشاوره های ژنتیکی ای، صد در صد مادرهای باردار که جنین های سندروم داون دارند، جنین هاشان را سقط می کنند؟ در این مشاوره های ژنتیک که به لحاظ آماری و بر طبق گفته ی یکی از مشاورین ژنتیک ایسلندی که در خبری که در یک خبرگزاری شناخته شده به چشم میخورد، تعداد مشاوره های ژنتیک، بی رویه دانسته شده و عملا مادر دارای جنین سندروم داون، در یک حلقه ی محاصره ای مشاوره ی ژنتیک، قرار می گیرد که در نهایت، راحت ترین راه را انتخاب کرده و جنین سندروم داون خود را سقط می کند.
بدین ترتیب، در ایسلند به جای مواجهه با مساله، صورت مساله از اساس حذف می شود و به عنوان یک دستاورد ژنتیکی، کشور از وجود افراد سندروم داون عاری میشود.
به لحاظ نظامی، ایسلند کشوری فاقد یک " ارتش دائمی " ست؛ البته به لحاظ اطلاعات نظامی کاملا صحیح است؛ در عوض ایسلند یک ارتش دائمی در راه " اصلاح نژادی " و حذف افراد متفاوت به لحاظ تعداد کروموزوم دارد که این ارتش بسیار قوی،به بسیاری " زندگی های فرصت داده نشده " پایان می دهند.
بجز ایسلند، ۴۷ کشور دیگر که زیر این " اعلامیه ی جهانی حقوق بشر " را در مجمع عمومی سازمان ملل، امضا کرده اند باید پرسید که سکوت در این زمینه، چه علتی داشته است؟
بجز ایسلند، ۴۷ کشور دیگر که رای موافق به "اعلامیه ی جهانی حقوق بشر" در دهم دسامبر سال ۱۹۴۸ داده اند؛ آیا مفاد این اعلامیه خاطرتان هست ؟ اعلامیه ای که در آن بارها و بارها به کلمه ی " انسان " اشاره شده است.در این اعلامیه، گفته شده "انسان" و گفته نشده که انسان با چند کروموزوم مد نظر بوده است؛ چرا که انسانهای سندروم داون هم انسان هستند با همان یک کروموزوم بیشتری که دارند و تمامی حق های ذکر شده برای واژه ی انسان در متن اصلی " اعلامیه ی جهانی حقوق بشر "، از جمله : حق زندگی، کرامت، آزادی، برابری، کلیه ی حقوق فردی، آزادی اندیشه، حق آزاد بیان نظر، کلیه ی حقوق برابر اجتماعی، حقوق اقتصادی، حقوق فرهنگی، حقوق آموزشی، حقوق بهداشتی ، برازنده ی آنان نیز است.
جنین های سندروم داون ای که به صورت صد در صد در ایسلند سقط میشوند، همان افراد سندروم داون آینده ی ایسلند هستند که هرگز از فرصت زندگی بهره مند نمی شوند و با سلب صد در صدی کمترین حقشان، که همان "مهلت زندگی"ا ست، از پای در می آیند.
۴۷ کشور در کنار ایسلند که همه با هم، امضا کنندگان اعلامیه ی جهانی حقوق بشر را تشکیل می دهند؛ همگی دارای دولت و حکومت و روسای جمهور و نخست وزیرانی متشکل از افراد غیر سندروم داون هستند، اما خوبی اش اینست که همگی " بشر " هستند ؛ خوبی اش اینست که همگی بشر هستیمو هیچ بشری نمی تواند فرصت زندگی را از هیچ بشری بگیرد.
 میخواهم به روسای کشورهای امضا کننده ی " اعلامیه ی جهانی حقوق بشر " بگویم که چنانچه یک فرد سندروم داون، برای یک پیمانی امضا دهد، قطعا برسر تعهد خود می ماند؛ افراد سندروم داون پیمان شکنی نمی کنند و این از ویژگی های برجسته ی آنهاست.

:arrow_backward:--ماده ی هفتم " اعلامیه ی جهانی حقوق بشر " را در اینجا ذکر می کنم :

" همگان سزاوار آنند تا بدون تبعیضی در پناه قانون باشند. همه باید در برابر هر گونه عمل تحریک آمیزی که منجر به تبعیض شود محافظت گردند. همه ی انسانها محق به حمایت در برابر هرگونه تبعیض که ناقض این اعلامیه است می باشند ".
CAPTCHA
دفعات مشاهده: 758 بار   |   دفعات چاپ: 61 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 0 بار   |   0 نظر