دانشگاه علوم پزشکی ایران
Iran University of Medical Sciences

اهدای مغز در راستای هموار کردن مسیر انجام تحقیقات

 | تاریخ ارسال: ۱۳۹۸/۱۱/۱۵ | 
معاون اجرایی بانک مغز دانشگاه علوم پزشکی ایران، اهدای مغز را  در هموار کردن مسیر انجام  تحقیقات موثر دانست.
به گزارش روابط عمومی دانشگاه ایران: دکتر فریبا کریم زاده؛ معاون اجرایی بانک مغز ایران در گفتگو با خبرنگار روابط عمومی عنوان کرد: بانک مغز ایران که طی سال های اخیر در دانشگاه علوم پزشکی ایران راه اندازی شده است با هدف جمع آوری نمونه های بافت مغز بیماران عصبی و سالم فعالیت می نماید.
وی گفت:  تا کنون ده های مغز بیمار از جمله اسکیزوفرن و آلزایمر و همچنین مغز سالم  در این بانک جمع آوری شده است.
دکتر کریم زاده تصریح کرد: با این وجود نیاز به نمونه های بیشتر و  همچنین سایر بیماری ها از جمله ام اس، پارکینسون و همچنین نمونه های سالم همچنان وجود دارد.
معاون اجرایی بانک مغز ایران بیان کرد : بیماری های عصبی در بیشتر موارد ناتوان کننده و غیر قابل علاجند. هنوز درمان قطعی برای بیماری هایی نظیر آلزایمر، ام اس، ALS و جنون یافت نشده است. هنوز مکانیسم های دقیق و عوامل موثر در بروز این بیماری ها مشخص نیست. 
وی افزود: تحقیقات علمی بر روی مغز انسان شناخت بیشتری در مورد نحوه عملکرد مغز فراهم می نماید و به دنبال آن منجر به  یافتن راهکارهای درمانی موثر برای درمان بیماری های مغز و اعصاب و بیماری های روانی می شود.
ایشان با اشاره به اینکه مطالعات بر روی مدل های آزمایشگاهی نمی توانند به طور کامل پاسخگوی سوالات محققان در حوزه بیماری های عصبی باشند ، خاطر نشان کرد: یافتن پاسخ های دقیق و قابل اعتماد تنها با مطالعه بر روی نمونه های انسانی امکان پذیر است. جالب است بدانید در تحقیقات علاوه بر نمونه های بیماران، نمونه های سالم (کسانی که فاقد هر گونه بیماری عصبی باشند) مورد نیاز است چراکه بررسی تغییرات باید با مقایسه ی نمونه های سالم صورت پذیرد. 
وی  ادامه داد: هر فردی می تواند با اهدای مغز پس از مرگ راه را برای تحقیقات هموار سازد. 
گفتنی است تاکنون ده ها بانک مغز در سراسر دنیا ایجاد شده است بسیاری از آنها در این امر پیش رو بوده و قریب به دهها سال از احداث آنها می گذرد. 
دکتر کریم زاده ذکر کرد: آلبرت اینشتاین به عنوان یکی از بزرگ‌ترین نابغه‌های قرن بیستم بوده و مطالعات بسیاری بر روی نمونه مغز او به منظور  یافتن رابطه میان کالبدشناسی اعصاب  و هوش عمومی یا هوش ریاضیاتی انجام شد. این نمونه  طی هفت و نیم ساعت پس از مرگ خارج شد و مطالعات متعددی بر روی آن صورت پذیرفت و در حال حاضر بقایای آن در موزه‌ی ماتر (Mutter Museum) در شهر فیلادلفیا نگهداری شده و در معرض دید عموم قرار گرفته است. 
به گفته ایشان گرچه سالها از ایجاد بسیاری از بانک های مغز در سراسر دنیا می گذرد،  متأسفانه با کمبود زیادی از نمونه های مغز انسان در تحقیقات مواجه هستیم. با افزایش تعداد بافت مغزی، محققان شانس بیشتری برای یافتن پاسخ درست، دقیق و قابل اعتماد در پاتوفیزیولوژی بیماری های عصبی می یابند. 

 وی تاکید کرد: بانک مغز ایران با همت شما عزیزان راهی هموار برای محققان فراهم می نماید. یافتن درمانی موثر جز با مطالعه بر روی نمونه های انسانی میسر نیست. 
دکتر کریم زاده از داوطلبان خواست برای تکمیل فرم اهدا به آدرس زیر مراجعه نمائید: 
 
 تهیه خبر : رهنوردCAPTCHA
دفعات مشاهده: 682 بار   |   دفعات چاپ: 37 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 0 بار   |   0 نظر